Możliwości wyboru aparatu fotograficznego jest ogrom. I choć za idealny egzemplarz musimy zapłacić sporą kwotę, o odpowiedniej jakości zdjęcia nie przesądza wyłącznie profesjonalny sprzęt, a nasze oddanie oraz umiejętności, dzięki którym możemy stworzyć ekstra portfolio. Zdjęcia stanowią niezbity dowód wspomnień, na widok których wracają dawne czasy. Choć półki sklepowe przepełnione są aparatów fotograficznych, to nie są one receptą na idealne zdjęcie. Pożądane ku temu są umiejętności, które mogą się przełożyć na zamierzone efekty. Chcącym rozpocząć swoją przygodę z fotografią poleca się rozpocząć z sesjami martwej przyrody. Bardzo dobrym scenariuszem dla zrobienia pierwszych sesji są zdjęcia zrobione we własnym ogródku. Radzimy przy tym unikanie uchwycenia nieumyślnych „niespodzianek” w tle jak  np. szamba betonowe lub inny mało estetyczny element naszego podwórka.szamba betonowe

Walorem dobrej fotografii jest dobre światło, którego jakość dobrym jest się nauczyć się wykorzystywać. Trzeba wiedzieć, iż doskonałość w fotografii stanowi odzwierciedlenie czerni, bieli i rozmaitych barw znajdujących się między nimi.Istnieje wiele podstawowych kompozycji obrazu – zasada harmonii, czy zasada dokonania obrazu. Musimy pamiętać, by je łamać godzi się, aby był to nasz świadomy wybór a nie fantazja.

Niestosownie dopasowana barwa może niefortunnie wpłynąć na postrzeganie obiektów znajdujących się na drugim planie obrazu. Dowodem może być zdjęcie osoby, które rozprasza czerwony balon będący w oddali. Jeżeli chcemy  z wykorzystaniem zdjęć opowiedzieć historię, opłaca się postawić na scenerię czarno-białą. W przypadku kolorowej fotografii, należy skupić się na różnicy kolorów lub uzyskaniu efektu monochromatycznego.

Do wykonywania zdjęć dobrze użyć obiektywów stałoogiskowych, dzięki którym osiągniemy najlepszą jakość, odpowiednią jasność tudzież zmuszą nas do wykorzystania właściwych rozwiązań w okresie kadrowania.

Warto również wiedzieć, iż zoomy dobrze sprawdzą się przy robieniu reportażu albo fotografii cyfrowej. Przed ich użyciem obowiązkowy jest wybór ogniskowej, po czym możemy rozpocząć kadrowanie. W celu dokonania kadru możemy wykorzystać nogi –  nieprzerwalne kręcenie zoomem  jest jednym z stosownych sposobów na uzyskanie perfekcyjnego zdjęcia.

 

Zapisz