Warto również wiedzieć, iż zoomy fantastycznie sprawdzą się podczas wykonywania reportażu jak również fotografii cyfrowej. Przed ich użyciem bardzo istotny jest wybór ogniskowej, po czym możemy rozpocząć kadrowanie. W celu wypełnienia kadru możemy wykorzystać nogi –  nieustanne kręcenie zoomem  jest jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie nietuzinkowego zdjęcia. Zdjęcia stanowią niezbity dowód wspomnień, na widok których kręci się łezka w oku. Choć półki sklepowe uginają się od aparatów fotograficznych, to nie stanowią one recepty na piękne zdjęcie. Wymagane ku temu są umiejętności, które przełożą się na spodziewane efekty. Początkującym swoją przygodę z fotografią polecamy rozpocząć od fotografowania martwej przyrody. Dobrym scenariuszem dla realizacji pierwszych sesji są zdjęcia zrobione na swojej działce. Zalecamy przy tym unikanie uchwycenia niezamierzonych „niespodzianek” w tle w postaci takich  np. szamba betonowe lub inny mało estetyczny element naszego podwórka.

Można znaleźć wiele klasycznych kompozycji obrazu – zasada równowagi, czy zasada wypełnienia obrazu. Jednak, by je łamać warto, aby był to nasz świadomy wybór aniżeli fantazja.

szamba betonoweZaletą dobrej fotografii jest odpowiednie światło, którego wagę powinniśmy nauczyć się wykorzystywać. Warto wiedzieć, iż ideał w fotografii stanowi odzwierciedlenie czerni, bieli i różnorodnych barw znajdujących się między nimi.

Niewłaściwie dopasowana barwa może niewłaściwie wpłynąć na postrzeganie elementów znajdujących się na drugim planie obrazu. Przykładem może być zdjęcie osoby, które rozprasza czerwony balon znajdujący się w oddali. Jeśli chcemy za pośrednictwem zdjęć opowiedzieć historię, warto postawić na scenerię czarno-białą. W przypadku kolorowej fotografii, warto skupić się na kontraście kolorów lub uzyskaniu efektu monochromatycznego.

Do wykonywania zdjęć użyj obiektywów stałoogiskowych, dzięki którym pozyskamy wysoką jakość, odpowiednią jasność tudzież zmuszą nas do stosowania właściwych rozwiązań w trakcie kadrowania.

 

Możliwości wyboru aparatu fotograficznego jest bardzo dużo. I choć za dobry egzemplarz musimy zapłacić niemałą kwotę, o dobrej jakości zdjęcia nie świadczy wyłącznie profesjonalny sprzęt, a indywidualne zaangażowanie i talent, dzięki którym możemy stworzyć ciekawe portfolio.

Zapisz